Staphorst, 25 Juni 2026 – In 2025 werden in Staphorst 10.541 verkeersboetes uitgeschreven. De totale waarde van deze boetes bedroeg € 1.529.023,00. De meeste boetes werden opgelegd voor Te hard rijden. Dat blijkt uit een analyse van Overstappen.nl op basis van gegevens van het Centraal Justitieel Incassobureau (CJIB).

Staphorst op plaats 146 in ranglijst meeste boetes
Afgelopen jaar werden in Staphorst 10.541 verkeersboetes opgelegd, goed voor € 1.529.023,00. Daarmee staat de gemeente op plaats 146 van alle 10.541 gemeenten in het onderzoek.

Ter vergelijking, onderstaande tabel toont de top 5 Nederlandse gemeenten met de meeste boetes in 2025:

  1. Amsterdam: 550.264 zaken met een boetewaarde van € 74.049.000,-
  2. Stichtse Vecht: 498.032 zaken met een boetewaarde van € 36.332.705,-
  3. Rotterdam: 487.136 zaken met een boetewaarde van € 59.342.820,-
  4. Den Haag: 297.156 zaken met een boetewaarde van € 40.926.629,-
  5. Haarlemmermeer: 272.795 zaken met een boetewaarde van € 26.408.391,-

Te hard rijden meest voorkomende overtreding in Staphorst
Te hard rijden was in 2025 de meest voorkomende verkeersovertreding in Staphorst. In totaal werden hiervoor 9.310 boetes uitgeschreven. Op de tweede en derde plaats staan als bestuurder tijdens het rijden een mobiel elektronisch apparaat vasthouden en als bestuurder of passagier geen gebruikmaken van een autogordel.

Onderstaande tabel bevat de top 5 meest voorkomende verkeersovertredingen van het afgelopen jaar in Staphorst:

  1. Te hard rijden: 9.310 zaken met een boetewaarde van € 1.138.892,00
  2. als bestuurder tijdens het rijden een mobiel elektronisch apparaat vasthouden met 436 zaken met een boetewaarde van € 175.275,00
  3. als bestuurder of passagier geen gebruikmaken van een autogordel met 85 zaken met een boetewaarde van 16.090
  4. voor het motorrijtuig met een toegestane maximummassa van 3500 kg of minder heeft het keuringsbewijs geldigheid verloren met 82 zaken met een boetewaarde van € 14.760,00
  5. voor een motorrijtuig niet de vereiste verzekering afsluiten en in stand houden met 65 zaken met een boetewaarde van € 32.340,00

Landelijk meer dan 7 op de 10 boetes voor snelheid
Te hard rijden is op landelijk niveau verreweg de meest voorkomende verkeersovertreding. Meer dan 70% van alle verkeersboetes valt in deze categorie. Omdat het vaak om relatief kleine snelheidsovertredingen gaat, ligt het gemiddelde boetebedrag met circa € 83,40 per zaak relatief laag.

Bellen achter het stuur kost automobilisten het meeste
Terwijl snelheidsovertredingen vaak voorkomen, leveren minder gangbare overtredingen gemiddeld de hogere boetes op. Bellen achter het stuur (3,17% van alle zaken landelijk) en door rood rijden (2,88%) komen veel minder vaak voor, maar kennen aanzienlijk hogere tarieven. Voor handheld bellen is dat gemiddeld € 359,23 en voor door rood rijden € 291,93.

“Deze hoge boetetarieven zijn geen toeval,” zegt Jean-Paul Würsten, autoverzekeringsexpert bij Overstappen.nl. “Voor overtredingen met een groot ongevalrisico gebruikt de overheid de boetehoogte als afschrikmiddel. En dat werkt door in de cijfers: we zien hier weinig zaken, maar een forse rekening.”

Over het onderzoek
Overstappen.nl analyseerde de verkeersboetedata van het Centraal Justitieel Incassobureau (CJIB) over het jaar 2025. Het onderzoek omvat 345 Nederlandse gemeenten en geeft per gemeente inzicht in het aantal geregistreerde overtredingen, de aard daarvan en de totale boete-opbrengst. Voor dit onderzoek zijn individuele CJIB-feitcodes gegroepeerd tot overkoepelende categorieën. Zo zijn meerdere snelheidsovertredingen samengevoegd tot de categorie ‘snelheid’. Ook zijn overtredingen als foutparkeren, inrijverboden, roodlichtovertredingen en handheld bellen samengebracht in bredere categorieën.

Vorige week nog was er een grootscheepse controle in Staphorst en werden automobilsten door motoragenten naar het marktterrein gedirigeerd en werd de auto binnenstebuitend gekeerd. De oldtimer op deze foto was in perfecte staat. De auto op de laatste foto was te leuk om niet op de foto te zetten. Foto’s © weblog Staphorst