Op zaterdag 26 mei wordt in Museum Staphorst voor de tweede keer een veiling van schilderijen gehouden. Hoofdzakelijk regionale kunstschilders bieden een selectie uit hun oeuvre aan.
Schilderijen van Jan Kelderman, Ina Kuik-van Dieren, Albert Timmerman, Roel Wildeboer, de Witte Jan en Joke Plomp worden geveild.
Om alvast kennis te nemen van wat er zoals ter veiling komt hangt de collectie tot en met 25 mei in Museum Staphorst ter bezichtiging. Tot en met 23 maart: woensdagmiddag van 13.00 uur tot 17.00 uur en zaterdag van 10.00 uur tot 16.00 uur.
Vanaf 24 maart tijdens de openingstijden van het museum, dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 uur tot 17.00 uur en op vrijdagavond 25 mei van 19.00 uur tot 21.00 uur. Voor alleen het bezichtigen van de schilderijen hoeft u geen entree te betalen.
Opening museumseizoen
Op 24 maart wordt om 10 uur het museumseizoen geopend en vindt tevens de opening van de expositie 'Streeksieraden' plaats.
Hier worden onder andere sieraden zoals die in Staphorst gedragen werden ten toon gesteld.
Dirk Kok zal bij de opening zijn nieuwe boek 'Schitterend verleden' presenteren.
Over de kunstenaars
Joke Plomp
Joke werkt hoofdzakelijk met aquarel, pastel, oliepastel en acryl, met een voorliefde voor aquarel. Maar, waarom vindt Joke nu juist het schilderen met waterverf zo aantrekkelijk? Voornamelijk omdat, anders dan bijvoorbeeld bij olieverf of acryl, verf en water hun eigen weg gaan en er min of meer willekeurig "spannende" kleurnuances kunnen ontstaan. Het is een medium waarmee snel gewerkt kan worden; er is heel weinig materiaal nodig om te kunnen schilderen en daarom is het ook zo makkelijk mee te nemen. Haar oeuvre bestaat onder andere uit ingekleurde etsjes, boerderijen en boerenerven, koeien, landschappen, paarden, stads- en dorpsgezichten, strandgezichten en veel schilderijen over Staphorst waar ze jaren gewoond heeft.
Albert Timmerman
Albert Timmerman uit Staphorst maakt schilderijen van het boerenleven, winterse en huiselijke taferelen.
Hij gebruikt vaak oude foto’s van Staphorst en Rouveen. Hij combineert ze creatief op eigen wijze en zo ontstaan de schilderijen van oud-Staphorst. Albert schildert al vanaf zijn twintigste een heel divers oeuvre. De laatste jaren schildert hij vooral het oude Staphorst.
Roel Wildeboer
Roel Wildeboer 1902-1989, vanaf 1940 was hij kunstschilder van beroep, hij kende zijn mogelijkheden en waagde zich niet daarbuiten. Door de jaren heen behield hij zijn eigen stijl: realistisch werk in doorgaans warme, krachtige kleuren. Hij bleef bij zijn eigen ontwerpkeuze; landschappen, bos en watergezichten en stillevens met bloemen en vruchten. Zijn optimistische levenshouding ziet men terug in zijn werk. Zijn vroegere werk is donker van toon en meer doorwerkt, niet neergezet, maar
opgebouwd. Grote fors geschilderde Drentse landschappen, waar met aandacht naar gekeken kan worden en waarbij men kan wegdromen.
Ina Kuik-van Dieren
Ina Kuik uit Staphorst vertaalt het vrije schilderen bij voorkeur buiten en het liefst in het Reestdal. Ze maakt acryl- en olieverfschilderijen. Ook maakt ze potloodschilderijen en schilderijen in houtpastel. Grote schilderijen maken vindt ze heerlijk om te doen en dan met paletmes. Ina schildert al sinds 1983.
De Witte Jan
Jan de Witte uit Rouveen schildert hoofdzakelijk stillevens. Na 2 jaar een cursus aan de Academie voor Realistische Schilderkunst in Deventer te hebben gevolgd, is hij thuis bezig om de opgedane techniek toe te passen. De schilderijen zijn realistisch en worden gemaakt volgens de fijnschildertechniek in de traditie van de oude meesters. Om het fijnschilderen tot zijn recht te laten komen schildert Jan niet op doek maar op MDF. Dat is zeer glad en makkelijk te verwerken. Ook de achtergrond wordt hiervan gemaakt.
Jan Kelderman
Jan Kelderman (1914 - 1990) was een Amsterdamse handelaar en impressionistisch kunstschilder, die zijn werken zelf aan de man bracht en van de opbrengst leefde. Hij verkocht zijn schilderijen aan bedrijven, op tentoonstellingen en markten, in hotels en in zijn stamcafé. Hij schilderde voornamelijk Amsterdamse en Parijse stadsgezichten, zeegezichten, bloemstillevens, berglandschappen en winterse landschappen. Hij heeft naar schatting meer dan 10.000 schilderijen vervaardigd. Een behoorlijk aandeel hierin wordt gevormd door taferelen die hij in aantallen produceerde. In veel huishoudens in Nederland is dan ook een schilderijtje van deze kunstenaar te vinden.
Hieronder een selectie van de te veilen werken. Foto's: © weblog Staphorst
Jan Kelderman
Ina Kuik
Joke Plomp
Jan Talen toont het schilderij van Roel Wildeboer
De Witte Jan
Albert Timmerman